Mänttärin Sukuyhdistyksen 80-vuotisen historian ensimmäinen Päijät-Hämeen sukutapaaminen keräsi Lahden Wanhaan Walimoon noin 90 sukulaista viime maanantai-iltana.
– Lahden ja Päijät-Hämeen seudulla asuu noin 600 Mänttärin sukuun kuuluvaa. Heille kaikille postitettiin kutsu tilaisuuteen. On ilahduttavaa, että kutsu tavoitti näin monet, illan isäntä, Hämeenkoskella asuva Jorma Mänttäri totesi tervetulosanoissaan.
Myös sukutapaamisen emäntänä toiminut lahtelainen Tiina Nikkinen riemuitsi suuresta sukulaisjoukosta.
– En olisi uskonut, että ensimmäinen tilaisuus kokoaa näin paljon väkeä. Ei tästä voi kuin olla tyytyväinen.
Lahtelaiset joutuivat heti alkajaisiksi tulikokeeseen, kun pianisti Simo Taipalus säesti "Mänttärin sukulaulun" esilaulajien johdolla. Varmuuden vuoksi suvun tunnuskappale laulettiin kahdesti.
– Sehän meni hienosti varsinkin toisella kerralla, Jorma Mänttäri kehaisi yleisöä. Taipalus säesti myös "Kymenlaakson laulun" ja esitti instrumentaaliversiona "Myrskyluodon Maijan".
Tilaisuudessa saatiin kuulla myös sippolalaissyntyisen freelance-näyttelijä Keijo Kumannon musiikkiesityksiä. Hän esitti Jussi Rasinkankaan kappaleen "Lapsuuskuva", Vesa-Matti Loirin tunnetuksi tekemän Eino Leino -tulkinnan "Nocturne" ja Finntrio-yhtyeen kappaleen "Ei koskaan selvin päin".
Suvun päämies: "Seuraavaksi Keski-Suomi"
Sukuyhdistyksen valtuuskunnan puheenjohtaja, suvun päämies Anssi Paasivirta iloitsi runsaslukuisesta sukulaisjoukosta.
– Maakuntatapaamiset ovat yksi keskeinen toimintalinja sukuyhdistyksen toiminnassa tänä päivänä. Keski-Suomessa on sukutapaamista viritelty uudelleen ja se järjestetään kesäkuun alussa, hän paljasti.
Paasivirta pitää tärkeänä, että varsinkin paikkakunnilla, joilla on satoja suvun jäseniä, järjestettäisiin aluetapaamisia.
Hän pitää myös tärkeänä, että sukuyhdistyksen toiminta uudistuu koko ajan ja keksitään uusia toimintatapoja.
– Viimeisen 20 vuoden ajalla merkittävin teko oli laaja sukututkimus, jonka tuloksena syntyi kolmiosainen sukukirja. Se loi pohjan nykyiselle toiminnalle.
Paasivirran mukaan eräs painopiste on saada suvun nuoria jäseniä mukaan toimintaan.
– Esitän myös päijäthämäläisille toiveen, että sukulaiset miettisivät omasta lähipiiristään aktiivisia nuoria, hän jatkoi.
Toimikunta jatkaa tapaamisten järjestämistä
Lahden seudun ensimmäisen aluetapaamisen lopuksi sukulaisjoukko päätti jatkaa tapaamisten järjestämistä. Järjestelytoimikuntaan nimettiin Tapani Levelä, Pirjo Pohto, Tiina Nikkinen ja Jorma Mänttäri.
– Aivan mukava tilaisuus. Tammikuu voisi olla sopiva ajankohta vuoden hiljaisimpana kuukautena, jolloin ihmisillä ei vielä muuta menoa, lahtelaiset Timo ja Sirpa Litmanen totesivat sukutuoteostosten lomassa.
Sukutapaamisessa pidettiin myös arpajaiset.





