KOUVOLA, MYLLYKOSKI – Näköjään heti joutui mukaan, naureskeli Mänttärin Sukuyhdistyksen valtuuskunnan uusin jäsen, kouvolalainen Elina Seppänen Myllykosken seuratalon aulassa ojennellessaan osallistujapinssejä sukujuhlaan tulijoille.

Sukukokouksessa uuteen valtuuskuntaan valittu kouvolalainen Elina Seppänen oli saanut tehtäväkseen jakaa sukujuhlaan tulijoille juhlarintanapit.

Elina odottaa innolla, mitä valtuuskuntaan kuuluminen tuo tullessaan. Herännyt kiinnostus omiin juuriin toi kahden lapsen äidin mukaan sukuyhdistyksen toimintaan.

Liikkalalainen Veino Vakkari on osallistunut Mänttärin sukujuhliin aivan alusta asti. – Ensimmäisiin juhliin Liikkalan Heinäkalliolla vuonna 1934 osallistumisesta ei tosin ole jäänyt muistikuvia, sillä olin silloin yksivuotias sylilapsi.

Liikkalalainen Veino Vakkari osallistui pikkupoikana kaikkien aikojen ensimmäiseen sukujuhlaan vuonna 1934. 

Veinon lapsuudessa sukujuhlaa vietettiin hänen äitinsä kotitalon pihalla tai niinipuun (metsälehmus) alla, joten oli oikeastaan itsestään selvää, että hän oli aina mukana.

Sukujuhlaan osallistuminen on myöhemminkin ollut tärkeää Veinolle, vaikka hän ei ole muuten osallistunut sukuyhdistyksen toimintaan kovin aktiivisesti. Mukaan häntä on toki pyydelty, mutta mies on ollut jo niin monessa mukana, ettei aika ole kaikkeen riittänyt.

Veino Vakkari on muun muassa toiminut pitkään Sippolan kotiseutuyhdistyksen puheenjohtajana, ollut käynnistämässä useita kotiseutuhankkeita ja tehnyt merkittävän työn paikallisperinteen kerääjänä.

Sukuyhdistoiminta on kulkenut suvussa

Helsinkiläiselle Mia Berlinille sukuyhdistystoiminta on kulkenut suvussa.

– Sekä isoäiti Raija Mänttäri että isä Aki Mänttäri ovat olleet aktiivisia yhdistyksen tehtävissä.

Mia aloittaa toisen kauden Mänttärin Sukuyhdistyksen valtuuskunnassa. Edellisestä omasta sukujuhlasta on tosin jo aikaa.

Perheen ensimmäinen yhteinen sukujuhlavierailu osoittautui kaikille ihan kivaksi päänavaukseksi, joten jatkoa on varmasti luvassa. Mian mukana olivat puoliso Kristian sekä lapset Arvi (2 vuotta) ja Kiira (8 kuukautta).

Timo Suurnäkki edusti sukujuhlassa kutsuttuna Suurnäkki-sukuseuraa, mutta hän kuuluu myös Mänttörin sukuun.

Valkeakoskelainen Timo Suurnäkki toi Mänttärin sukujuhlaan onnittelutervehdyksen Suurnäkin sukuyhdistykseltä.

Myllykoskella Timo saattoi rentoutua seuraamaan ohjelmaa ja tapaamaan sukua. Edellinen päivä oli hikisempi, sitä hän vietti Haminassa Suurnäkin sukuyhdistyksen 25-vuotisjuhlaa isännöiden.

– Suvut nivoutuvat läheisesti yhteen, toteaa Timo, joka tutkii usein sekä Mänttärin sukukirjoja että Suurnäkkien Aatran kurjesta maailmalle -sukukirjaa.

– Oman historian tunteminen on nyt entistä tärkeämpää.