Puolentoista kuukauden kuluttua Mänttärin Sukuyhdistyksen nykyinen valtuuskunta kokoontuu toimikautensa viimeiseen kevätkokoukseensa Kouvolan Anjalassa.
Ripeässä tahdissa tämän kevättalven aikana etenevän juttusarjan aloitti valtuuskunnan ikänestori, viime syksynä 80 vuotta täyttänyt Timo Huovila Kouvolan Myllykoskelta. Toisena juttusarjassa seurasi Jorma Mänttäri Hämeenkoskelta. Kolmantena sarjassa esiteltiin Erkki Mänttäri Kouvolasta.
Nyt vuoron saa Helsingissä asuva Timo Puhakka, jonka valittiin valtuuskuntaan vuoden 2004 sukukokouksessa Haminassa.
– Olin jäänyt juuri äskettäin eläkkeelle ja minua pyydettiin perustamaan Liikkasen sukuseuraa, jossa olenkin sitten toiminut hallituksen puheenjohtajana ja myöhemmin valtuuskunnan puheenjohtajana, hän kertoo sukukiinnostuksensa alkutaipaleesta.
"Nuorisotoiminnan käynnistyminen hyvä saavutus"
Puhakan mielestä Mänttärin Sukuyhdistyksen toiminta on kehittynyt edelleen myönteisesti päättyvällä kaudella.
– Hyvänä saavutuksena pidän nuorisotoiminnan käynnistymistä, mikä sukuyhdistyksissä on haastavaa, hän sanoo.
Hän itse myöntää, että oma toiminta yhdistyksessä on ollut pääosin valtuuskunnan kokouksiin osallistumista, sillä Liikkasen sukuseura vie mieheltä paljon aikaa.
– Sukuretket ovat mainioita tilaisuuksia tutustua sukuun ja samalla nähdä mielenkiintoisia paikkoja, hän vinkkaa tulevaisuuden yhdeksi toimintamuodoksi.
